333812-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandkonsulter
Referensnummer: 2022-13895
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården är i en uppbyggnadsfas där många nybyggnadsprojekt sker parallellt med utökning av befintlig verksamhet inom samtliga verksamhetsgrenar (anstalt, häkte, regionkontor, frivårdskontor, huvudkontor, utbildningsverksamhet samt transportverksamhet). Alla delar av verksamheten är under expansion vilket ställer höga krav på utformning och anpassning av brandskyddet. Kriminalvården har därför behov av brandkonsulter som är sakkunniga inom området för byggnadstekniskt brandskydd samt systematiskt brandskyddsarbete. Kriminalvården finns nationellt i hela Sverige.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.