333816-2021 - ResultatSverige-Djursholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arkitekttjänster
Referensnummer: FN 2020/0228
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området Arkitekter. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Upphandlingen ska tillgodose Danderyds kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller konsulter inom området Arkitekter. Avtalet gäller främst ombyggnationer och mindre tillbyggnader (ROT). För nybyggnationer kan kommunen komma att upphandla uppdragen separat.
AUA.2 Orientering om objektet
Avtalet omfattar i huvudsak arkitekttjänster samt närliggande tjänster såsom t ex experter inom miljöbyggnad, sakkunniga inom tillgänglighet och antikvarier.
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt LOU 6 kap. 2 §.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA ALLMÄN ORIENTERING
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området Arkitekter. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt att skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Upphandlingen ska tillgodose Danderyds kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller konsulter inom området Arkitekter. Avtalet gäller främst ombyggnationer och mindre tillbyggnader (ROT). För nybyggnationer kan kommunen komma att upphandla uppdragen separat.
Kommunen har för avsikt att anta tre (3) leverantörer. Avtalen kommer att rangordnas.
Rangordningen tillämpas för uppdrag upp till 200 000 kr. För uppdrag som uppskattas överstiga 200 000 kr kommer förnyad konkurrensutsättning att ske.
Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nr ett (1) och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nr två (2) och ska tillfrågas om rangordnad nr ett (1) inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr tre (3) tillfrågas därefter.
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
AUA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoretMagnus Fridell, FastighetschefBox 74182 11 Danderyd
Upphandlande myndighet
Danderyds kommun, org. 2120000-0126Djursholms AB, org. 556002-2831Studievägen Fastighets AB, org. 559100-5169
Samt ev framtida tillkommande helägda dotterbolag.