333823-2023 - ÄndringSverige-Sollentuna: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Norra Väsjön etapp A, Fräkenvägen gatu- och VA-entreprenad
Referensnummer: SK2023-0496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen ansvarar för utbyggnaden av allmän platsmark som omfattar gator, gång- och cykelvägar, trädplantering och en lekpark. SEOM anlägger kommunalt VA, elnät, opto och fjärrvärme i området. Grundförstärkning med KC-pelare krävs i centrala delar av området, dessutom krävs bergschakt i öster och väster i området vidare anläggs ny och bredare gata där befintlig gata är dragen. Garantiskötsel av växter under två år ingår i entreprenaden.