333895-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Talangen 1 och 2, ESKILSTUNA Internationella Engelska Skolan Om och tillbyggnad
Referensnummer: 20/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nedan följer en kort beskrivning av omfattningen.
Entreprenaden omfattar en befintlig grundskola som skall byggas om och till för att passa verksamhetens behov. Entreprenaden kommer utföras med pågående verksamhet
Beskrivning av i dagsläget planerade och namngivna huvuddelar:
Ombyggnad av skollokaler: Ombyggnadsarea ca 12 400 m2
Befintlig grundskola skall byggas om för att passa verksamhetens behov. Delar av Kv. Talangen 2 skall anpassas samt kopplas till Kv. Talangen 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnad av skollokaler: Ombyggnadsarea ca 12.400 m2