333912-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Hantering av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam vid Fiskartorpets avloppsreningsverk
Referensnummer: TN 2019:123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser omhändertagande (hantering/rotation av containers, transport och mottagning) av slam vid Fiskartorpets avloppsreningsverk i Kristinehamns kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandling avser omhändertagande (hantering/rotation av containers, transport och mottagning) av slam vid Fiskartorpets avloppsreningsverk i Kristinehamns kommun. (Se vidare under avsnitt 4 - Kravspecifikation.)
Bakgrund (nuvarande hantering)
Det slam som produceras vid Fiskartorpets avloppsreningsverk (adress: Fiskartorpsvägen 2, 681 54 Kristinehamn) är idag avvattnat till en TS-halt på, i genomsnitt, 28 % (se bilaga 1). Slammet är stabiliserat genom mesofil rötning. 2018 producerades cirka 1 200 ton slam. Slammet är ej certifierat enligt REVAQ.
VA-avdelningen har idag ingen egen möjlighet att hantera containers (av typ liftdumper) på Fiskartorpets avloppsreningsverk. Idag skruvas det avvattnade slammet ut i två containers belägna i fickor i slamavvattningsbyggnad. Containers dras ut på släde framför byggnad när de har fyllts och flyttas till bredvid liggande uppställningsyta. Containerbil (med släp) hämtar max. fyra containers för att sedan köra slammet till mottagningsställe där det hanteras vidare för att användas inom jordbruk. Hämtning och hantering styrs med avrop.
Totalt sex containers (av typ liftdumper) innefattas i dagens slamhantering. Till dessa finns två lock för att väderskydda slam i container som placeras på uppställningsyta.
Förutsättningar
Följande förutsättningar behöver särskilt beaktas inför förslag på lösningar för fortsatt drift:
Fickor för uppställning av containers i slamavvattningsbyggnad (se exempelbild i bilaga 1) har ett begränsat utrymme och påverkar därför största möjliga storlek på containers som används i drift.
Storlek på uppställningsyta (se zon märkt A i bilaga 1) utgör en begränsning vad gäller antal och/eller storlek på containers som används drift