333923-2021 - ResultatSverige-Kumla: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggtekniska konsulttjänster, Kumla Kommun
Referensnummer: 2021/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för löpande avrop gällande byggtekniska konsulter och för kommunens kommande byggprojekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Kumla kommun är en kommun i tillväxt. Antalet invånare uppgår till knappt 22 000 i dagsläget och är centralt beläget i Närke. En del av visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2 200 personer anställda.
I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicen till kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige.Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut. För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varor och tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som står till förfogande.
Kumla kommuns omslutning uppgick till ca 1,7 miljarder SEK år 2020 och kommunen köper varor och tjänster för drygt 500 MSEK årligen.
Avtalstid
Avtalet gäller för tiden 31.8.2021 till 31.8.2025 med ensidig rätt för den upphandlande myndigheten att kunna säga upp avtalet efter två år med uppsägningstid om minst tre månader.
Upphandlingsobjekt
Upphandlingen avser ett ramavtal för att fylla den upphandlande myndighetens behov beträffande konsultarbeten inom:
Ombyggnationer och nybyggnationer för Kumla kommun.
De kommande uppdragen kommer att omfatta konsultuppdrag under hela eller delar av byggskedet samt i förvaltningsskedet.
Tjänsterna kan innehålla Bl.a.
Byggledning
Projektledning
Projektering- Bygg, brand, El, vvs, vent m.m.
Förstudier
Kalkyler- LCC- och energiberäkningar etc.
Upprätta ritningar
Upphandlingsdokument för annonsering enligt LOU/LUFS
Agera BAS P och BAS U
Kontrollansvarig
Arkitekt rumsbeskrivningar m.m.
Kumla kommun avser att teckna avtal med 3 leverantörer förutsatt att så många uppfyller ställda krav. Leverantörerna kommer att antas och avropas enligt rangordning, där leverantör 1 (högst poäng) tillfrågas först, därefter leverantör 2 (näst högst poäng) o.s.v.
Beräknad volym är ca 1-2 MSEK per år. Summan är en uppskattning på framtida behov och ska inte betraktas som bindande, utan leverantören ska leverera det faktiska behovet. Volymen kan variera mellan åren beroende på politiska beslut och antal projekt.
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare Herman Arnemo, Kumla kommun.
692 80 Kumla
+46 19 58 87 11, herman.arnemo@kumla.se