333929-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blod- och vätskevärmare.
Referensnummer: UC-2016-455
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamheterna i Region Östergötland har för avsikt att upphandla utrustning som ska täcka behovet som uppstår vid utbyte av gammal befintlig utrustning samt täcka det behov som uppstår under nyinvestering.
Helt eller delat anbud:
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde – Blodvärmare höga flöden;
Anbudsområde – Blodvärmare medelhöga flöden;
Anbudsområde – Blodvärmare låga flöden;
Anbudsområde – Vätskevärmare för spoldropp;
Teknisk lämplighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 Höga flöden
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Blodvärmare.