Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TV-INSPEKTIONER AV AVLOPPSLEDNINGAR
Referensnummer: FEV22/0088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 76600000 Besiktning av rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser TV-inspektioner av avloppsledningar belägna inom Falu kommun. Inspektionerna omfattar både huvudledningar och servisledningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 76600000 Besiktning av rörledningar, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90400000 Avloppshantering, 90491000 Besiktning av avlopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ledningsnätet inom Falun är ca 370 km spillvatten- och ca 180 km dagvattenledningar.
Uppskattningsvis ligger kostnaderna runt 700 000 kr/år för denna tjänst. Ramavtalet kommer tilldelas en entreprenör.