Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Organisation för mätning av grundvatten och sättningar inför, under och efter utbyggnationen av tunnelbanan
Referensnummer: FUT 2018-0278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71352000 Mätningar under markytan
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att utföra mätning av grundvattennivå inkl. redovisning samt utförande och kontroll av infiltration och sättningsrörelser, som uppföljning av ställda krav i miljödomar.
Idag mäter FUT referensnivåer för sättningar och grundvatten inför byggskedet samt förbereder för installation av infiltrationsanläggningar på vissa områden. Den upphandlade och avtalade konsultorganisationen ska fortsätta och genomföra dessa referensmätningar
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen