Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SFO och vibrationsdämpande åtgärder, för Avtalsområde 2 och 3
Referensnummer: FUT 2018-0361
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren är i behov av syneförrättningsorganisationer som har som huvudsakligt uppdrag att kontrollera utbyggnaden av tunnelbanans omgivningspåverkan i de olika geografiska projekten.
Konsulten ansvarar för erforderliga säkerhetsåtgärder, behörigheter till tillträde, trafikanordningsplaner och godkännande av densamma, samt tillhandahåller all erforderlig utrustning och material för utförande av säkerhetsskydd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen