Huvudsaklig CPV-kod 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en ansökningsinbjudan för entreprenörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät AB:s kommande upphandling av Huvudentreprenadavtal avseende elnätstjänster inom spänningsområde 0,4 - 145 kV.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet kommer att omfatta följande produktområde avseende elnätstjänster inom spänningsområde 0,4-145 kV:
1. Anslutningar
2. Mät
3. Underhåll
4. Projekt
5. Ledningsanvisning
Entreprenaderna kommer för närvarande att utföras i följande elnätsområden:
LMA Lomma
LUN Lund
HOR Höör
RSJ Ringsjö
BJK Björnekulla
KPN Klippan
HLB Hallabro
TOS Torsås