334002-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av Autosondstationer
Referensnummer: 2021/634/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI driver två autosondstationer som tillsammans med Försvarsmaktens två stationer bildar det svenska observationsnätet för radiosonderingar.
En autosondstation är en anläggning för automatiska släpp av radiosonder. Radiosonderna lyfts med hjälp av så kallade väderballonger som fylls med helium eller vätgas. För närvarande fylls ballongerna med helium, men målsättningen är att i början av 2022 gå över till vätgas. Sondering utförs två gånger per dygn från autosondstationen på Sundsvall Timrå Airport och en gång per dygn från autosondstationen på Göteborg Landvetter Airport.
Upphandlingen är delad i två geografiska delar. Leverantör kan välja att lämna anbud på ett eller båda områdena. Avtal tecknas med den leverantör som lämnat det mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet per område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Sundsvall
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50411000 Reparation och underhåll av mätapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drift och underhåll av Autosondstation på Sundsvalls flygplats.
Del nr: 2 Landvetter
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 50411000 Reparation och underhåll av mätapparater
Drift och underhåll av Autosondstation på Landvetter flygplats