334004-2017 - ResultatSverige-Värnamo: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd.
Referensnummer: UHN.2017.89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar färskt bröd.
Värnamo kommun har ca 33 500 invånare.
Vi serverar ca 6 500 skolmåltider per dag under 178 skoldagar.
Vi serverar ca 726 lunchportioner per dag på servicehus.
Vi har ca 2 800 platser på förskolor och fritidshem.
Vi har ca 70 leveransmottagare, varav idag ca 60 beställer färskt bröd.
Vi har en varudistributionscentral, dit allt ska levereras måndag-fredag.
Total årsvolym för inköp inom området uppgår till ca 1 150 000 SEK exkl. moms.
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
Avtal kommer att tecknas för tiden 1.10.2017–30.9.2019 med möjlighet till 1 + 1 års förlängning.
Kontrakt kommer att skrivas med en leverantör för hela upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen