334017-2021 - ResultatSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade webbkonsulter - Episerver
Referensnummer: Ks26 2021-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Idag har Linköpings kommun tre webbplatser byggda i EPI-server:
— Externwebben, www.linkoping.se
— Intranätet, Linweb
— Chefsportalen, https://intranat.linkoping.se/chefsportalen/ en öppen portal.
Förutom dessa tre webbplatser finns en sajt för Gamla Linköping byggd i Wordpress.
Externwebben är byggd 2016. Framöver ser vi att externwebben kommer att utvecklas i riktning mot bättre service för besökarna på webbplatsen. Det gäller bland annat kontaktmöjligheter och e-tjänster. Det arbetet sker i samverkan med kommunens kontaktcenter, Kontakt Linköping.
För den interna webben pågår ett arbete med att definiera vad som ska ingå i den digitala arbetsplatsen och vad som ska blir personalens ingångsportal. Förutsättningar här är bland annat att vi nyss infört Google Workspace, tjänsteportal (ITSM) är under införande mm.
För den nya interna webben kan vi idag inte säga något om vilken plattform som blir aktuell tidigast 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulter för avrop, episerver.