Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för äldre och funktionshindrade.
Referensnummer: KS 1333/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av möbler för äldre och funktionshindrade. Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på möbler till gruppboenden för äldre och funktionshindrade för leverans till den upphandlande myndigheten. Vi emotser ert anbud med intresse. Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967.Örebro kommun har drygt 140 000 invånare och är befolkningsmässigt Sveriges sjunde största kommun. Antal sysselsatta med lön i kommunen uppgår till ca 11 000 personer. Kommunens omsättning uppgick till ca 8 500 000 000 SEK år 2015. Ytterligare upplysningar om Örebro kommun finns att läsa på www.orebro.se
Denna upphandling avser ramavtal gällande möbler till gruppboenden för äldre och funktionshindrade för successiva avrop. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag. Uppskattad volym är 8 000 000 SEK/år. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39151000 Diverse möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
N/a.