2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem arkitekt, tillgänglighetssakkunnig och inredare, stora projekt
Beskrivning: Beställaren upphandlar ett dynamiskt inköpssystem för avrop av arkitektarbete och tillhörande ingenjörstjänster för större projekt exempelvis större lokalanpassningar och förvaltningsprojekt inom offentliga lokaler exempelvis skola, förskola, vårdboende eller LSS-bostad. De roller som kan komma att efterfrågas är arkitekt, biträdande arkitekt, byggnadsingenjör, biträdande byggnadsingenjör, BAS-P, tillgänglighetssakkunnig och inredningsarkitekt. Beställaren avgör vilken roll/vilka roller som är aktuella för det avropade uppdraget.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90997:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader