Huvudsaklig CPV-kod 72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun och Region Halland genomför upphandlingen av Licensförsörjning gemensamt. Upphandlingen omfattar såväl förnyelse av befintliga licensavtal som anskaffning av nya licenser samt tjänster förknippade med licensutökning. Vilka tjänster som efterfrågas kommer att variera beroende på avropets typ och omfattning. Leverantören ska på ett flexibelt sätt anpassa tjänsteleveransen utifrån beställarens behov och det enskilda avropets förutsättningar.