3342-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal VA -anläggningsarbeten
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal VA -anläggningsarbeten
Beskrivning: Sigtuna kommun upphandlar diverse VA-anläggningsarbeten åt Sigtuna Vatten & Renhållning AB. Sigtuna Vatten & Renhållning AB kommer att vara avtalspart. Uppdraget innebär främst att komplettera och/eller att byta ut befintliga ledningar, fördelade på ett antal geografiskt och tidsmässigt åtskilda objekt. Ramavatl kommer att teckans med totalt fem (5) entreprenörer, under förutsättning att så många anbud inkommer och kan antas. Avtalstid tre(3) år från avtalstecknande med möjlighet till förlängning med två (2) + två (2) + ett (1) år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96614:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231500 Arbeten för tryckluftsledningar