334201-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Apparatur och instrument för operationssalar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
397870-AI911387 Ramavtal avseende medicintekniska produkter
Referensnummer: 397870-AI911387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV, på uppdrag av Försvarsmakten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), Polismyndigheten (Polisen) och Kustbevakningen (KBV), har behov av att anskaffa medicintekniska produkter, övningsmateriel samt labbutrustning. FMV genomför upphandlingen åt samtliga uppräknade statliga myndigheter (se dock klausul "Särskilda reservationer").
Materielen brukas huvudsakligen i Sverige, men även i samband med insatser i andra länder, varför dessa behöver vara av hög kvalitet och erfordrar en bra service med kort leveranstid. Upphandlingen syftar till att skapa en grossistlösning, med enskilda avtal, för respektive område. Respektive område upphandlas mot en materiellista samt materielomkostnadspålägg, där ekonomiskt mest fördelaktigt anbud blir avgörande för tecknande av grossistavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se underlag.
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8