334218-2017 - ÄndringSverige-Borås: Skyltar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala infartsskyltar.
Referensnummer: 17/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928472 Skyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås kommun upphandlar 3 st. digitala infartsskyltar som avses användas till marknadsföring av lokala evenemang etc.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen begränsar sig till inköp av 3 stycken skyltar som ska ersätta de befintliga skyltarna vid de större infarterna till Borås stad. Upphandlingen innefattar även serviceavtal kopplat till inköpen.
Skyltarna står placerade vid följande infarter:
Väg 40 från Göteborg.
Väg 41 från Varberg.
Väg 40 från Ulricehamn.
Bilder på nuvarande skyltars utformning samt placering bifogas till underlaget. Bilaga 2, skyltar. Skyltarna står tillgängligt med möjlighet för fordonstrafik i servicesyfte ända fram till dem.
Kommunen ansvarar för ansökande av tillstånd så som bygglov och eventuell avstängning av väg m.m. i samband med installationen.