334256-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Nybyggnad av Bandyhall (väderskydd) Söderhamn.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Söderhamn.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Befintlig bandyplan med läktare rivs och ny bandyhall byggs på samma plats.
Åskådarantalet är dimensionerat till 3 500 personer.
Ovan entrébyggnad förbereds / planeras för framtida påbyggnad med en extra våning innehållande bl.a. restaurang.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45111100 Rivning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner