Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötselentreprenad Del av FO 1, Hässelby, Del av FO 2, N:a Innerstaden, FO 3, Södermalm, Del av FO 4, Årstadal.
Referensnummer: Dnr 2017-22374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling kommer att resultera i 4 tecknade kontrakt, alltså 1 för varje förvaltningsområde. Det är möjligt att lämna anbud på samtliga förvaltningsområden (FO1, FO2, FO3 och FO4) i denna upphandling. Stockholmshem har valt att begränsa möjligheten för en enskild anbudsgivare att kunna teckna avtal på maximalt två (2) förvaltningsområden.
— Del av Förvaltningsområde 01 Hässelby;
— Del av Förvaltningsområde 02 N:a Innerstaden;
— Förvaltningsområde 03 Södermalm;
— Del av Förvaltningsområde 04 Årstadal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112400 Grävning, 45236000 Markanläggning, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 77313000 Parkskötsel, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen