334341-2019 - KonkurrensutsättningSverige-KISTA: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rinkeby Allé - nyproduktion av vård- och omsorgsboende. Totalentreprenad med samverkan.
Referensnummer: 19/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetena omfattar översiktligt:
— 90 vård och omsorgslägenheter
— gemensamhets- och verksamhetsutrymme i bottenplan
— Byggnaden uppförs i fem till sex våningar, delvis i suterräng
Vidare är kravet att byggnaden ska uppnå certifiering för Miljöbyggnad Silver.
Ambitionen idag är att skapa vård- och omsorgsboenden i en mindre skala där boendet präglas mer av hemlika miljöer utan korridorskänsla.
Ungefärlig total projektkostnad är 250 miljoner kronor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen