2. Förfarande
Förfarande
Titel: Juridisk rättsdatabas till Jordbruksverket
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling av rättsdatabas. Anbud kan lämnas på ett eller flera av följande områden: Område A Allmän juridik Område B Ämnesspecifik juridik Område A innebär en rättsdatabas som är inriktad på fördjupad juridisk kompetens. Den riktar sig i första hand mot verksamhetens verksjurister som kräver en hög juridisk standard och fördjupning inom allmänjuridik och Jordbruksverkets ämnesområden. Område B innebär en rättsdatabas som är inriktad på en mer överskådlig juridisk kompetens. Den riktar sig i första hand mot verksamhetens handläggare som behöver fördjupad juridisk kunskap inom ett visst ämne. Databasen ska vara ämnespecifik.
Intern identifierare: 2.7.11-08217/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72320000 Databastjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del vid upphandling
Beskrivning: Anbud kan lämnas på ett eller flera av följande områden: Område A Allmän juridik Område B Ämnesspecifik juridik Område A innebär en rättsdatabas som är inriktad på fördjupad juridisk kompetens. Den riktar sig i första hand mot verksamhetens verksjurister som kräver en hög juridisk standard och fördjupning inom allmänjuridik och Jordbruksverkets ämnesområden. Område B innebär en rättsdatabas som är inriktad på en mer överskådlig juridisk kompetens. Den riktar sig i första hand mot verksamhetens handläggare som behöver fördjupad juridisk kunskap inom ett visst ämne. Databasen ska vara ämnespecifik.
Intern identifierare: 1724872
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Allmän juridik
Beskrivning: På Jordbruksverket är det cirka 25 personer som i nuläget behöver tillgång till rättsdatabastjänsterna inom område A. Antalet medarbetare som är i behov av tjänsten kan komma att förändras beroende på uppdrag och personalförändringar. Jordbruksverket ska när som helst under avtalstiden, kunna lägga till nya användare eller byta ut befintlig användare mot annan. Jordbruksverket ska en gång årligen, kunna ta bort användare. Volymen kan komma att öka eller minska.
Intern identifierare: 1725211
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ämnesspecifik juridik
Beskrivning: På grund av att Jordbruksverket inte tidigare erbjudit rättsbasen inom område B till handläggare kan vi inte ange volym. Antalet medarbetare som är i behov av tjänsten kan komma att förändras beroende på uppdrag och personalförändringar. Jordbruksverket ska när som helst under avtalstiden, kunna lägga till nya användare eller byta ut befintlig användare mot annan. Jordbruksverket ska en gång årligen, kunna ta bort användare.
Intern identifierare: 1726213