334349-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration.
Referensnummer: UH-2017-129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fullständig pensionsadministration av AKAP-KL, KAP-KL, PFA, PA-KL och äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda OPF-KL samt PBF och detta gäller även för kommande avtal. Anbudet ska även omfatta administration av Förmedlingstjänst avseende pensionsavgifter. Anbud lämnas i enlighet med önskade och preciserade moment och åtaganden.
Anbudet skall vara uppställt så att varje enskilt kravs kravuppfyllelse redovisas separat i bifogad kravspecifikation.
Anbudet ska avse:
— alla arbetstagare/förtroendevalda som är eller har varit anställda hos kom-munen och för vilka kommunens pensionsbestämmelser gäller,
— alla förtroendevalda som omfattas av arbetsgivarens pensionsbestämmelser, dock endast i tillämpliga delar samt
— alla pensionstagare för vilka kommunens pensionsbestämmelser gäller.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen