2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västra Galaxen, SP - Boende
Beskrivning: Upphandlingen avser utförande av två (2) stycken SP-boenden om tio (10) lägenheter i varje huskropp med tillhörande gemensamma ytor personalutrymmen samt teknikutrymmen. Två tvåvånings huskroppar om total BTA på cirka 1605 m2 ljus BTA, inklusive komplementsbyggnad om cirka 108 m2 BTA samt parkeringar och grönytor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Västra Galaxen, LSS - Boende
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96577:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45212410 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för inkvartering, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Installation av solceller.