334403-2021 - ÄndringSverige-Västerås: Stadsplanering och landskapsvård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stadsstruktur till planprogram för Mälarporten
Referensnummer: FN 2021/00103-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås Stad inbjuder härmed leverantörer att inkomma med ansökan om att få lämna anbud i upphandling av konsult för att ta fram en stadsstruktur till Mälarportens planprogram.
Stadsstrukturen ska ha ett balanserat innehåll som skapar en attraktiv och hållbar helhet, för den nya stadsdelen och för staden i stort. Vi vill se nya samordnande och innovativa lösningar som skapar plats för människorna, mötena och livet mellan husen och där vi skapar långsiktiga samhällsekonomiska värden samtidigt som området får de ekonomiska förutsättningar som krävs för att kunna genomföras.