334416-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Catering
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Catering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar Chalmers behov inom kategorierna fika och konditorivaror samt enklare catering.
Fika och Konditorivaror:
Med fika avses lättare förtäring till möten, arrangemang av olika slag samt uppvaktning såsom till exempel fralla, baguette, bulle, kaka och frukt samt kaffe, te, mineralvatten, lättöl och läsk.
Med konditorivaror avses bakverk i form av tårtor, bakelser, smörgåstårtor etc.
Enklare Catering:
Chalmers har många tillfällen då vi är i behov av luncher, mingelmat samt bufféer såsom både mindre och större möten samt akademiska arrangemang och högtider.
Med enklare catering avses förtäring såsom till exempel dagens lunch, sallad, sallad med pasta/bulgur/matvete, enklare buffé, mingelmat, dryck, kaffe med tillbehör och frukt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
55520000 Catering, 55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej