334456-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Väderprognosticering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling avseende Lavinprognostjänster.
Referensnummer: NV-05142-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351600 Väderprognosticering
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket inbjuder till anbudsgivning avseende upphandling av Ramavtal avseende lavinprognostjänster.
Syftet med upphandlingen är att knyta leverantörer till Naturvårdsverket för att på så sätt lösa behov som handlar om att öka kapaciteten i Naturvårdsverkets lavinsäkerhetsarbete samt att tillföra kompetens som myndigheten saknar.
Upphandlingen är indelad i följande delområden:
— Lavinobservatörer och områdesansvariga;
— Lavinprognosskribenter;
— Lavinkonsult.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 300 000,00 NOK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63514000 Turistguidning, 75125000 Administration avseende turism, 77231400 Skogsinventering, 80415000 Skidskoletjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen