334521-2017 - ResultatSverige-Västerås: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av transaktionskonsult.
Referensnummer: 201706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar transaktionstjänster i samband med kommande avyttringar av ett antal av Bostads AB Mimer (Mimer) ägda fastigheter, samtliga belägna i Västerås stad. Avyttringarna avser i första hand existerande bostadsfastigheter men kan även komma att avse avyttring av Mimer innehavda markområden med byggrätter för nybyggnation.
Uppdraget omfattar primärt tre objekt för avyttring under 2017/18. Dessa är två sammanhängande kvarter i stadsdelen Bäckby, 2 separata kvarter i stadsdelen Skallberget och ett eller flera kvarter i exploateringsområdet Förseglet vid Öster Mälarstrand. Inriktningsbeslut om avyttring är fattade i Mimers styrelse, men en definitiv avyttring ska slutligt beslutas i styrelsen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen