334626-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Förvaltning av dataanläggning för datasystemutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling och förvaltning av webbplattformar (inkl. support).
Referensnummer: UE/170077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514200 Förvaltning av dataanläggning för datasystemutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar att upphandla ett avtal för "Utveckling och förvaltning av webbplattformar (inkl. support).
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 3-5 000 000 SEK baserat på 2016 års inköpsvolymer/behov.
Upphandlingen omfattar:
Leverantören ska vara en samarbetspartner i förvaltning och utveckling av digitala lösningar så som webb, intranät och digital arbetsplats samt support.
Landstinget behöver konsulter för att kunna omformulera verksamhetskrav till implementationsspecifikationer.
Underlaget ska ligga till grund för att leverantören ska kunna begära ett lösningsförslag och offert med pris/kostnad.
Leverantören agera som strategisk utvecklingspartner i användandet av SharePoint, EPI, O365, E-arbetsplats samt utbildningar inom alla områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett avtal för "Utveckling och förvaltning av webbplattformar (inkl. support)".