Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-Arkiv
Referensnummer: Ks26 2023-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
De senaste åren har arbete skett med att påbörja anslutningar och därefter leverera digitala arkivhandlingar till e-arkivet. Samtidigt har arbetet med nya informationshanteringsplaner inneburit beslut om att allt fler handlingstyper ska arkiveras digitalt. Idag är leveranserna till Stadsarkivet till största delen analoga, men en successiv övergång till digital arkivering pågår.
Stadsarkivet har påbörjat arbetet med att överföra digitala handlingar i mindre skala men det återstår mängder av verksamhetssystem och digital information att föra över till e-arkivet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett system.