334751-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödboende för vuxna med missbruk.
Referensnummer: SCN-2017-0350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar stödboende för vuxna personer (från och med 21 år) med en missbruksproblematik, eventuellt i kombination med psykisk ohälsa, som inte kräver omfattande vårdinsatser.
Med stödboende avses ett boende som tillhandahåller platser för heldygnsvistelse för personer som behöver insatser i form av tillsyn och stöd men inte vård eller behandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Boenden för såväl enbart män som för både män och kvinnor.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Boenden enbart för kvinnor.
Del nr: 2