334821-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för flisning av rundved på Sävenäs
Referensnummer: 23-0073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för fllisning av rundved på våranläggning
Inför nästa säsong planerar vi att starta flinsing av rundved på vår terminal Sävenäs. Vi kommer ha
både färskt och torrt rundved på våran terminal som levereras med bil.
Detta är en relativt ny aktivitet som vi kommer ha på Sävenäs som vi dessutom planerar utveckla
mer framöver.
Anledningen är för att ytterligare säkra bränsleförsörjningen, dessutom vill vi kunna utnyttja den nya
bränslegården till sin fulla potential.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för flisning av rundved