334834-2021 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekudden och Kolbotten
Referensnummer: UH-2021-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall Eldistribution avser att bygga om stationerna Ekudden och Kolbotten. Bägge stationerna ingår i programmet Kapacitet Stockholm och avser spänningshöjning av befintligt regionnät för att tillmötesgå kommande kapacitetsökningar i Stockholms elnät.
Projekt FT 31 Ekudden
Omfattar att uppföra ett nytt 130 kV ställverk och ny transformering, 400/130 kV.
N: 6564834
E: 677088
Projekt Kolbotten
Omfattar ett nytt luftisolerat 130 kV-ställverk, utbyggnad av befintligt 400 kV ställverk.
N: 6567384.426
E: 654343.549
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Priser för Ekudden enligt FFU
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stationsentreprenad
Priser för Station Kolbotten
Del nr: 2
Ekudden och Kolbotten anbud som avser båda kontrakten tillsammans
Del nr: 3