334847-2016 - ResultatSverige-Täby: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult ekonomiansvarig stora projekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 9: Redovisnings-, revisions- och bokföringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Täby.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser att kontraktera en erfaren konsult som ekonomiansvarig till stora projekt.
Uppgifter – övergripande ansvar:
— Bygga upp ekonomisystem och rutiner vid anläggnings- och byggprojekt,
— Implementera system och rutiner i projektorganisationen,
— Upprätta rutiner för styrning och rapportering av projektekonomi.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 3 000 000 SEK
exkl. moms