334849-2016 - ResultatSverige-Täby: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Konsultupphandling Bygglovhandläggare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Täby.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna förfrågan avser konsulter för bygglovhandläggning för Stadsbyggnadskontoret i Täby kommun. Täby kommun genom Stadsbyggnadskontoret (SBK) har behov av konsulter att hantera bygglovärenden. Täby kommun kommer att anlita ett (1) konsultbolag. Uppdraget beräknas omfatta ca 3 heltidstjänster fram till 31.12.2015 och därefter görs avrop från ramavtal efter Stadsbyggnadskontorets behov.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 75120000 Administrativa byråtjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 900 000 SEK
exkl. moms