334855-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Belysningsarmatur och elektriska lampor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmöbler
Referensnummer: UH-2022-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Med anledning av att Almi ska samlokalisera sina tre olika kontor i Stockholm till ett gemensamt behöver ny inredning köpas in som är anpassad till de nya lokalerna, det nya arbetssättet samt en ny gemensam profilering.
Almis kommande flytt blir till Västra Järnvägsgatan 3, plan 6. i Stockholm med kontorsytan 1329 kvm.
Kontoret kommer att fungera som arbetsplats för 130 medarbetare och tillkommande besökare/kunder.
Planlösning, koncept och förslag till möbelinköp arbetats fram av en anlitad arkitekt. Produkterna som efterfrågas hittas i bilagorna. Specificerade möbler är utvalda för att passa in i ett koncept som även hänger ihop med materialval i lokalen. Därav är det produkterna i kravspecen som efterfrågas.
Almi får tillträde till den nya lokalen 2023-01-01 och önskar därför att leverans som helhet kan ske under senare delen av 2022 och enstaka delar senast under januari 2023.
Sista anbudsdag är 2022-08-12
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontorsmöbler och belysning