334862-2021 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal regionnätskablar
Referensnummer: UH-2020-116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall Eldistribution avser att upphandla ett ramavtal för entreprenader för om- och nybyggnation av regionnätskablar. Detta ramavtal syftar till att säkerställa leveranser under ramavtalstiden av om- och nybyggnation av regionnätskabel inkluderat; projektering och bygglovshantering, konstruktion, byggnation, provning, idrifttagning och dokumentation på spänningsnivåerna 20 kV till 145 kV där varje projekt/uppdrag omfattar ett budgeterat värde på mellan 0 till 30 MSEK.
Ramavtalstiden omfattar tre år från den 1 januari 2022 - 31 december 2024 med möjlighet till förlängning med tre separata optionsår. Detta ramavtal omfattar leveranser inom hela Sverige och kommer inte att avgränsas i olika regioner.
Ramavtalet omfattar följande slag av kontraktsarbeten:
Förläggning, kabelarbeten, grävning, skarvning och ändavslut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nybyggnation, underhåll samt reparation av regionnätskablar