Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Provningstjänster EMC.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Nuts-kod
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal om provning av elektrisk utrustning med avseende regelverket för elektromagnetisk kompatibilitet (EMC). Resultatet av provningen kommer att utgöra underlag för Elsäkerhetsverkets beslut om att ingripa mot tillhandahållandet av enskild elektrisk utrustning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.