334874-2018 - ResultatSverige-Malmö: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi 2018
Referensnummer: 2018MKB-983
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att lämna anbud på leverans av elenergi. MKB söker en leverantör av el från på marknaden alla förekommande energikällor. MKBs ambition ska vara att köpa energi producerad från förnyelsebara energikällor. MKB har valt vindskraftsproducerad eller solcellsproducerad elkraft som de enda källor man önskar avropa från.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen