334879-2023 - ÄndringSverige-Malmö: Reagens och kontrastmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reagenser till sekvensering
Referensnummer: 2022-O002492
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696000 Reagens och kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för löpande inköp av reagenser som möjliggör storskalig sekvensering (MPS-analys) på Beställarens befintliga instrument. Reagenser används för MPS-analys av olika applikationer såsom ärftliga sjukdomar, prenatal diagnostik, antibiotika resistens hos bakterier, cancer och Sars-CoV-2.