334900-2018 - ResultatSverige-Malmö: Teknisk besiktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Periodisk besiktning och underhåll av containrar
Referensnummer: 267/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning av upphandlingsföremålet
Upphandlingen omfattar periodisk besiktning och underhåll av Sysavs samtliga containrar.
Upphandlingen omfattar nedan angivna tjänster:
1. Tjänst som utförs på angiven Sysavanläggning
Periodisk besiktning efter Sysavs protokoll, se bilaga 2.
Åtgärdande av t.ex. haveri med insats av servicebil. Denna tjänst inkluderar heta arbeten.
2. Besiktning och tjänster som utförs i leverantörens verkstad.
Dessa kan inkludera bl.a. följande:
Åtgärdande av protokollförda fel och brister i anslutning till besiktning.
Åtgärdande av fel och brister som uppstår i daglig drift.
Renovering av utbytta delar t.ex. wirespel, rullar, presenning, hydraulslangar m.m.
3. Besiktning som utförs i leverantörens verkstad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44613000 Stora containrar, 50000000 Reparation och underhåll, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Renovering av utbytta delar t.ex. wirespel, rullar, presenning, hydraulslangar mm.