2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny 130/10kV mottagningsstation, KNM
Beskrivning: Karlstad växer och en ny översiktsplan 2050 tas fram av kommunen vilket gör att staden behöver mer elektrisk energi. En Investeringsplan för Karlstads Elnät AB har beviljats där Karlstad Norra Mottagningsstation (KNM) 145/12kV ingår. Målet med denna upphandling är att kontraktera en entreprenör för utförandet av entreprenadarbeten för en ny mottagningsstation.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124418:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning