335076-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Banktjänster – Banktjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBanktjänster
BeskrivningUpphandling av Banktjänster omfattande koncernkontosystem, betalningsförmedling, löneförmedling, betalkort samt betalväxel och kortinlösen (inte att förväxlas med ”fysiska betalväxlar och kortinlösen) som option i form av tilläggstjänster som hanterar betalningar och återbetalningar genom köp via beställarens webb och app (Swish-betalningar och framtida ”app-betalningar”). I Leverantörens åtagande ingår införande, drift och förvaltning av tjänsten samt tillgänglighet och support.
Intern identifierareFSN 2025-0079
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 66110000 Banktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 66100000 Bank- och investeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000