335081-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-konsulttjänster - Verksamhetens IT-behov
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-konsulttjänster - Verksamhetens IT-behov
BeskrivningDenna upphandling omfattar resurskonsulttjänster inom verksamhetsutveckling, krav, användbarhet och tillgänglighet. Exempelvis omfattas utredningar, förstudier, workshopledning, behovsanalyser, framtagning av krav, kravanalys, kravspecificering och metodarbete, utredningar samt framtagning av systemkravspecifikationer. Ramavtalet omfattar också kompetenser knutna till avropsberättigades IT-system för ekonomiadministrativa och löne- och personaladministrativa processer (EA/PA). Ramavtalet omfattar även arbetsuppgifter såsom kartläggning av behov, framtagande av koncept och gränssnitt, tillgänglighetsspecialist, skriva, strukturera och analysera information samt sökexpertis och sökoptimering. Vidare omfattar Ramavtalet bland annat Konsulttjänster med kompetens inom relevanta standarder och riktlinjer inom användbarhet och tillgänglighet, exempelvis WCAG och EN 301 549. Även kompetens om Webbtillgänglighetsdirektivet, kunskap och erfarenhet av ISO 9241-11 samt kompetens om metoder för användarcentrerad systemutveckling och W3Cs standarder för webb (www.w3c.org) omfattas av Ramavtalet. Konsulttjänster får avropas till en sammanlagt omsättning om 600 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under ramavtalets löptid. För ytterligare informations se upphandlingsdokumentet.
Intern identifierare23.3-1688-2024
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerella krav