335148-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Sundsta-Älvkullegymnasiet.
Referensnummer: TFN 2016 1169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sammanfattning:
Projektet genomförs i samverkansformen, Partnering med totalentreprenad.
Beslut har tagits att Älvkullens lokalfråga får sin lösning genom att skapa en sammanhållen och samordnad gymnasieskola genom om-, ny- och tillbyggnad av Sundstagymnasiet.
Den nya gymnasieskolan dimensioneras för att rymma dagens ca 1 000 Sundstaelever och ca 1 000 Älvkulleelever, sammanlagt ca 2 000 elever.
Sundstagymnasiets verksamhet kommer att pågå under tiden som byggnationen sker i etapper under åren 2017-2021.
Ytor:
Nybyggnad ca 19 190 m² BTA,
Ombyggnad ca 6 880 m² BTA,
Totalt ca 26 070 m² BTA.
Tider:
December 2016-juni 2017 Fas 1 samverkan projektering.
Juni 2017-juni 2021 Fas 2 genomförande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 360 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenad.