2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Videotjänst
Beskrivning: Region Skåne gör en översyn av videomöten och är ute efter en säker och flexibel videolösning som går att implementera i våra moduluppbyggda tjänster som används inom regionen idag. Med moduluppbyggda tjänster menar vi microtjänster och liknande lösningar. Region Skåne avser att införskaffa en videomötestjänst som levereras som en SaaS-lösning. Videomötestjänsten ska användas för möten där känslig information hanteras.
Intern identifierare: 2025-O001364
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd