335326-2020 - ResultatSverige-Hörby: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetstekniska arbeten 2020 (Hörby)
Referensnummer: TN 2020/171; 2020-802; 2020-901
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller fastighetstekniska arbeten inom olika entreprenadområden som avser underhålls- och reparationsarbeten, samt ny-, om- och tillbyggnation. Upphandlingen avser Hörby kommun, Hörbybostäder AB och Hörby kommuns industrifastighets AB. Upphandlande myndigheter avser teckna avtal på två (2) år med möjlighet till förlängning ett (1) plus ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45441000 Glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen