335435-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Krossning och siktning av brännbart avfall på Degermyran
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKrossning och siktning av brännbart avfall på Degermyran
BeskrivningEntreprenör ska utföra Krossning och siktning av brännbart verksamhetsavfall till kunden i samverkan med entreprenör i avtal UH-2023-485. Kunden garanterar inga angivna mängder under avtalsperioden. Krossningen av hushållsavfallet ska leda till en bra leveranskvalitet till vår behandlingsentreprenör och siktningen till att vi kan återanvända uppskattningsvis 20 % av materialet i form av jord, grus och betong. Samarbetet med antagen entreprenör i avtal UH-2023-485 och överenskommen leveransplan är grundläggande för att målet om bra kvalitét av materialet ska kunna ske.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91955:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Optioner
Beskrivning av alternativenOPTION Skellefteå kommun har planer att ställda om till fossilfri fordonsflotta 2030. Om infrastruktur i form av laddstolpar anpassade för entreprenadmaskiner införs på Degermyran eller i dess närhet, kan kunden vilja att entreprenören genomför hela uppdraget på eldrivna entreprenadmaskiner. Om optionen avropas ska kunden och entreprenören förhandla om ett pristillägg. Om detta genomförs ska kunden tillsammans med entreprenören anpassa index därefter. Denna option kan endast avropas under avtalstiden och gäller i sådant fall avtalstiden ut.